Poslední dopis od Kamči se nese v duchu rozjímání, přemýšlení nad životními hodnotami a vlastní cestou. Pravdivé vyznání, které má ne každý odvahu vyslovit.
Vážení a milí čtenáři! Už dlouhou dobu jsem uvažovala, že napíšu dopis čistě jen o tom, jak je mi tady na duši, co se odehrává v mé mysli a jak vnímám věci a lidi okolo sebe. Možná, že pro někoho je to až příliš osobní. Já jsem ovšem bytost – troufám si tvrdit – dost otevřená, a proto mi nevadí odhalit své nitro a podrobně vypsat, co cítím a prožívám. Myslím si, že nepřeháním, pokud napíšu, že každý dlouhodobý dobrovolník si projde katarzí. Každý máme své bolavé místečko a každý ho máme někde jinde. Od toho se odvíjí, jak během dobrovolné služby reagujeme v různých situacích. Pro každého je obtížné něco jiného. Například odloučení od rodiny a přátel, odlišný životní styl, jiná strava, naprosto rozdílná kultura apod. Já jsem během své dobrovolné služby zjistila, že jsem asi napůl Mexičanka nebo fakt nevím. Problém jsem neměla téměř s ničím. Místní životní styl se mi dost líbí, strava je výborná a výživná (přibrala jsem 5 kilogramů, z čehož jsem měla upřímnou radost, neboť jsem to už opravdu potřebovala), pozdní příchody mi nevadí, protože jsem děsně pomalá a všechno mi dlouho trvá, tak jsem tu alespoň za zodpovědného člověka, který všude chodí včas (ha ha). Odloučení od rodiny a přátel neřeším, kolikrát mi i malinko vyčítají, že jsem se dlouho neozvala. To mi můžou, myslím, potvrdit i mnozí bývalí dobrovolníci, že když se ocitneme tam, na místě výkonu dobrovolné služby, zakousneme se jak bulíci do toho života v komunitě / oratoři / dětském domově a žijeme naplno „tady a teď“ a nějak nám pak už ani nezbývá moc času přemýšlet nad tím, jak se mají naši v Horní Dolní. Mně třeba dost vyhovuje občas se úplně odpojit od internetu, no a někdy to tak nechám klidně i několik dní. Naši mi doslova vnutili starší iPhone po sestře, abychom si mohli volat přes WhatsApp. Jednou jsem ovšem tu pauzu trochu přehnala a volali naší ředitelce Terese, aby se ujistili, zda jsem v pořádku. V souvislosti s tím se mi vždy vybaví pořekadlo „žádné zprávy, dobré zprávy“. Budoucím dobrovolníkům doporučuji opakovat toto rčení často, především pak jejich rodinným příslušníkům, aby neplašili, když jim do deseti minut neodpoví na SMSku, jak jsou zvyklí, protože zkrátka z Afriky, Indie a dalších končin to jde přes trochu jiné „komunikační kanály“.Naše holky jsou mlsné
Měla jsem tedy vůbec s něčím problémy? Samozřejmě, že ano! Například s jídlem. Hlavně zpočátku mi dělalo velké problémy jíst společně s holkami. Ony totiž na můj vkus dost často opakují tyto věty (s různými obměnami): Fuj! Zelenina! Chce se mi zvracet! (občas při tom imitují zvuky, které zvracení obvykle provázejí). To je hnus, játra, bléé! To teda nebudu jíst, radši zůstanu o hladu! Nutno dodat, pro úplnou představu, že holky vyhazují z talíře to, co jim nechutná, například kousky zeleniny, a to buď na stůl, nebo rovnou na zem. Také hodně bryndají a drobí, takže v jídelně to často vypadá jako po bitvě. Ty malé se dost loudají, je nutné neustále je popohánět.
Holky tady v domově zkrátka občas při jídle trpí a já s nimi. A opravdu nemám jasno v tom, jak to jednou budu řešit s vlastními dětmi, zda je budu nutit jíst zeleninu nebo budu jen zděšeně přihlížet tomu, jak se cpou boloňskými špagetami a zmrzlinou, protože „nic jiného jim přece nechutná“. Jednou to tu došlo tak daleko, že se nám jedna malá holčina pozvracela při snídani, hodila to přímo do talíře, tak jak seděla u stolu. Naštěstí to vím jen z vyprávění od jedné dobrovolnice, která zrovna v tu dobu asistovala při jídle. Vidět to osobně, dost těžko bych to rozdýchávala – mám fobii ze zvracení. Netuším, kde jsem k tomu přišla, ale vlastně to mám už dlouho. No, a protože bydlím tady s těmi dětmi doslova pod jednou střechou, už několikrát jsem se nechtěně stala očitým svědkem, což pro mě vždy představovalo očistec. Nicméně moc dobře si samozřejmě uvědomuji, že až třeba jednou budu mít vlastní děti, teoreticky se to může stávat často. Tak se snažím překonávat a výsledky už se dostavují; už se neutíkám schovat na druhý konec areálu, když k tomu dojde.