Dojmy z cesty
Celá má cesta se řídila heslem: důvěřuj, všechno bude OK. Lety byly v pohodě a i vyřizování víza proběhlo bez problému. Batoh nacházím na místě (odhozený mezi nespočetným množstvím dalších zavazadel) a dokonce (po trochu delším hledání) se setkávám i s řidičem, který mě veze do salesiánského střediska Oysterbay v Dar Es Salaam. Následující dny to začalo byt trochu zajímavější. Dva dny cesty autobusem do Shinyangy s noční zastávkou v Dodomě u tamějších salesiánů. Představte si, jak se na vás na autobusové zastávce vrhá spousta „stevardů“ autobusových linek, nutí vám jízdenky… je to krutý boj o cestující. Ano, místy jsem měla dokonce i trochu strach… snažím se to nějak pochopit a zařadit k těm kulturním rozdílům. Další várka „překupníků“ se snaží cestujícím prodat nejrůznější věci počínaje jídlem (cibule, rajčata, chléb, banány, kešu oříšky, oplatky, vodu, coca-colu, fantu…) a konče na selfie tyčích, sandálech a spoustou dalších maličkostí.
První okamžiky ve středisku
První okamžiky a hned samá překvapení. Je časné ráno, slyším jak někdo mlátí klackem o kbelík – ano, i tak se dá probouzet celé středisko! První společná modlitba, snídaně (musím dodat, že jídlo tady je opravdu chutné, až na některé zvláštní kombinace). Ve středisku panuje ruch, studenti připravují, zdobí a zkrášlují pódium, kde proběhne slavnostní mše svatá a následující program, nepomíjejí žádná zákoutí. Překvapuje mě, jak to tady řádně probíhá, mám dojem, že studenti vůbec nepotřebují dozor. Ze mě se na chvíli stává tichý pozorovatel. Vše je připraveno. Přijíždí první hosté (řada salesiánů, bývalý rektor střediska, provinciál, řeholnice a a očekávaná tanzánská ministryně školství). Show začíná. Hlasitá hudba, zpěv, nástup skautů a dalších skupinek prezentujících místní menšinu. Jedním slovem – paráda! Po celém programu, který končí ve večerních hodinách, máme společnou večeři. Kněží se ochotně seznamují,vyptávají se, odkud jsem a zda se mi tady líbí. Dokonce mi jeden kněz vyřídil pozdravy od Jorge (to je jeden z mých kamarádů dobrovolníků, který je aktuálně na službě v Angole) a předal mi i dárek – angolskou kávu. Bylo to opravdu milé překvapení!


Den z pohledu studenta
Co bylo pro mě hned na začátku velkým šokem, byl denní časový plán studentů. Představte si: budíček ve 4.30, v 5.00 škola (kdo nemá ráno vyučování, ten uklízí záchody, kabinety učitelů, zametají téměř celé středisko a sbírají odpadky), 6.40 mše svatá, pak snídaně. V 7.40 nástup, celá škola se schází, studenti stojí v pozoru, seřazení podle tříd, v uniformách. Zpívají hymnu, poslouchají ohlášky a informace na následující dny. V 8.00 pokračování ve vyučování. Od 12.45 do 13.50 přestávka na oběd a pak pokračují až do 16.00, kdy začínají sportovní kroužky. Oblékám sportovní věci, obouvám si tenisky a hurá na hřiště. Ale počkat, asi je se mnou něco špatně! Proč nikdo nemá tenisky? Většina studentů je v žabkách a jiní jsou bosky. Chápete? A oni si běhají jako laňky. Vzduchem létají nejen míče, ale i žabky. Hory smíchu a radosti! Kroužky končí v 17.00, pak sprcha – děti si nosí vodu v kbelících a s úžasem zírám, jak holky dokážou i s plným kbelíkem na hlavě běžet. V 17.40 růženec, slůvko na večer a večeře. Od 19 pokračuje vyučování a končí někdy až ve 22.00. To ovšem neplatí pro všechny, ale i tak – hustopřísné, ne?Renata Szpyrcová, Tanzánie
