Ideální teplotní podmínky pro život v Nairobi
Keňa
Po dlouhém letu letadlem jsme dorazili do Keni. Nairobi je sice v Africe na rovníku, ale je v nadmořské výšce asi tak jako Sněžka, takže tady není takové horko, jak by asi každý čekal. Roční rozsah teplot je tu kolem 10-30 °C, proto ideální podmínky pro život co víc si přát.

Jsem v Salesiánském středisku Bosco Boys v Kuwině. Je tady základní škola, školka, přednoviciát, převážně zelinářská farma a k tomu mají pár krav, prasat, koz, ovcí, hus a trochu více slepic. Workshopy jsou převážně stolařská a železářská dílna a v prvním patře šití převážně tašek.

Život na farmě

Zapojil jsem se na farmě a částečně ve workshopu. Na farmě se pěstuje košťálová zelenina, které říkají špenát, ale není to špenát. Rajčata některá ve skleníku a některá venku. Vzadu, v zamokřené části mají cukrovou třtinu. Kterou si tady dávají třeba na svačinu místo zákusku nebo místo sladkostí. Když jsem ji zkoušel tak je poměrně dost tvrdá. Také říkali, že je to dobré na čištěné zubů. Což nevím, protože obsahuje kolem 20 % cukru. Dále tady pěstují banány, manga, papáju, (sladké rajče) a nově i dračí ovoce…

Basketbal

Každé odpoledne je čas na sporty. Nejvíce oblíbený je tady basketbal, pak hodně za ním je v žebříčku oblíbenosti fotbal, a pak se někdy hraje i volejbal. Já nejradši hraji volejbal, protože se u něj nemusí tolik běhat. Když je čas a chuť tak se snažím děcka naučit piškvorky, které už některým začínají jít. Když jsem jednou zkoušel s nimi skládat origami jeřába a pak větrník, tak to bylo pro ně trochu složitější, ale také to zvládli. Ema dobrovolnice také z Česka s nimi často maluje.

3 hodiny autem!

Jednou jsme se byli podívat na střední školu a učiliště v Embu, která je od nás vzdálená zhruba 3 h cesty autem. Chodí tam někteří studenti po základní škole u nás. Mají tam obory: stolařství, svářeč, mechanik, elektrikář, stavař a zemědělec. Na farmě tam mají i dva traktory. Hospodaří zhruba na 20 ha.

Návštěva rodin

Také jsme byli na (hometrasing) dvou celodenní návštěvě rodin kluků ze školy. Tady je poměrně běžné, že když má rodina více dětí a už je nemůže uživit, tak pokud je nejstarší dítě kluk, je poslán na ulici, jako u nás v pohádkách na zkušenou do světa př. Jak šel Honza do světa. Tak tady je to realita a nezáleží na tom, jestli mu je 18, 15 nebo dokonce 13 let. Pak se někteří dostanou do Nairobi, kde je najdou salesiánští pracovníci a pošlou do nedalekého sousedního předcentra Langaty, kde se učí základním společenským návykům a učení se ve škole. Poté se dostanou do naší školy. Při cestě jsme jeli až kolem Viktoriina jezera, které je vzdálené 300 km. Takže kluci odtamtud k nám, to měli hodně daleko a cestovali třeba i několik měsíců. Byla to šťastná shledání někdy jen návštěva a někdy už u rodiny zůstaly. Protože už byla rodina v lepší situaci. Takže celé to bylo spojené s nadějí.

Dobrovolník Jan (SADBA edit.)